Hlavně pro Vás, kteří připravujete vlastní web, nevíte jak se to dělá a budete jej proto stavět s dodavatelskou firmou

7 Kroků k perfektnímu webu, optimalizovaných přes 10 let na projektech pro přední mezinárodní firmy

dojem mluví jako první a stejně hlasitě jako obsah

Rychlost načítání stránek a vzhled webu tvoří první dojem a ten by se nikdy neměl podcenit. Návštěvník, který Vás nezná si podle něj zařadí nejen Váš web, ale i Vaši firmu do žebříčku mezi ostatní. Vzhled a rychlost webu vnímá jako ukazatel úrovně a profesionality Vaší firmy a patří k důležitým faktorům, podle kterých se rozhodne, jestli se stane Vaším klientem.

1. vzhled

Myslíme to bez nadsázky, když říkáme, že vzhled webu mluví jako první a stejně hlasitě, jako obsah. Není pravdou, že v životě si vždycky vybereme spíše to, co se nám líbí víc?

Nemusí se nám to líbit, ale je to tak. Péče o vzhled se vyplatí. A v případě webových stránek to platí dvojnásob. Většinou tvoří první dojem, který si o Vás potenciální klient udělá a často i jediný, pokud je Vaše podnikání toho druhu, kdy se s klienty osobně nesetkáte.

DOPORUČENÍ: Z kvality vzhledu Vašeho webu nikdy neslevujte. Prohlédněte si webové stránky Vašich konkurentů a případně i předních firem ze stejného oboru v zahraničí. Vytvořte stránky, které vypadají alespoň stejně dobře nebo lépe.

2. rychlost a dostupnost

Rychlost načítání a zobrazení stránky Vašeho webu jsou pro Vás velmi důležité. Statistiky totiž ukazují (například  zde), že pokud musí návštěvníci na načítání webu čekat, rychle začínají odcházet. Rozdíl činí desítky procent.

Tato fakta promítají vyhledávače do výsledků vyhledávání tím, že pomalé weby umísťují na horší místa.

Rychlost webu ovlivňuje řada faktorů, především však výpočetní výkon hostujícího serveru (více informací najdete vpravo) a kvalita kódu stránek.

DOPORUČENÍ: Občas navštivte svůj web a zkontrolujte rychlost jeho odezvy. Ujistěte se, že Váš dodavatel má a použije nástroje na kontinuální monitoring rychlosti a dostupnosti webu. Ujistěte se, že Váš web může v připadě potřeby využít CDN (viz. detaily vpravo).

Další podrobnosti a doporučení

Více ke zmíněným tématům naleznete po kliknutí na nadpis některého z políček dole. Tím je "rozbalíte" a zobrazíte text poznámky. Opětovným kliknutím na nadpis zase políčko "sbalíte".

KLIKNĚTE
7
hosting a hostingové firmy

Hostingové firmy se specializují na provoz webových stránek. Obhospodařují stovky až tisíce fyzických serverů, což jsou výkonné počítače, optimalizované na tento druh činnosti a jsou napojené na rychlou síť. Naprostá většina webů je hostována neboli umístěna do hostingových center. Málo kdy lze doporučit jinou alternativu.

Rychlost hostingu, tedy výpočetní výkon, který bude Vašemu webu přidělen bohužel jako takový nelze přímo koupit. Je ve skutečnosti určen mnoha faktory, včetně počtu webů, které hostingová firma umístí na stejný server a jejich okamžité zatížení návštěvníky. Dobré hostingové firmy se snaží výkon udržovat na vyšší úrovni a některé nabízejí umístění na server s „menším“ počtem webů za příplatek.

JAK SE MĚŘÍ RYCHLOST WEBU

I když na měření rychlosti webu jsou specializované nástroje, jeden z nejdůležitějších indikátorů je Váš pocit. Pokud se Vám s webem nepracuje dobře, protože musíte dlouho čekat na stažení stránky nebo její částí, pak je to špatně. Všichni pracujeme s internetem dostatečně dlouho, abychom mohli rozumě odhadnout, kdy už je web pomalý.

Pro přesnější měření doporučujeme Google Analytics (CHOVÁNÍ -> Rychlost webu). Jsou k dispozici také specializované nástroje typu GTmetrix nebo WEBPageTest. Ty však pro začátečníky nejsou příliš vhodné.

Je poměrně těžké dát zcela obecné doporučení na optimální časy, nicméně je dobré, když se jednoduchá stránka, která používá soubory jen z vlastního webu a případně CDN zobrazí do 2 až 3 vteřin. Komplexnější stránky, které například integrují videa z YouTube a knoflíky z Facebooku se budou stahovat déle.

Pokud používáte nástroje k měření, je třeba si uvědomit, že doba, za kterou se stránka začne zobrazovat bývá výrazně kratší než doba, za kterou se celá stáhne. Měřící nástroje Vám ke každé stránce dají několik časů a je nutné se v nich vyznat.

K CDN a cenám

Pokud návštěvnost webu vzroste na úroveň, kdy začne být pomalý, pokud rozešlete množství emailů najednou (newsletter) s odkazy na Váš web a můžete tudíž očekávat vlnu návštěvníků, pokud máte na webu hodně videí nebo pokud máte například návštěvníky z poboček zahraničních firem, které mají vnitřní síť často organizovanou tak, že i když sedí návštěvník v Praze, k Vašemu webu ve skutečnosti přistupuje například z USA, pak potřebujete CDN.

CDN (content delivery network) jsou sítě desítek až stovek serverů rozmístěných po celém světě, optimalizovaných na velkou zátěž a rychlost stahování.

Váš dodavatel by měl být schopen zvládnout prvotní nastavení webu a CDN za několik málo stovek až tisíc korun v závislosti na použité CDN. Vlastní zapnutí, vypnutí a vymazání CDN si dovedeme představit o řád levnější. Některé CDN jsou zdarma, jiné placené podle množství dat, která přenesete. Lze očekávat, že i zatíženější firemní weby nepřesáhnou platbu CDN jednotek tisíc ročně.

Nejnovější komentáře

  • Nejsou dostupné žádné poslední komentáře.
9

CENOVÉ RELACE

Cena je určena buď individuální nabídkou nebo balíčkem a případnými změnami nebo rozšířeními, na kterých se dohodneme. Balíčky jsou pro Vás výhodnou nabídkou pro koupi kompletního, soběstačného webu.

KOMENTÁŘE

Zde můžete vkládat Vaše otázky, komentáře nebo můžete reagovat na příspěvek jiného návštěvníka. Nemusíte vkládat Vaše celé jméno, stačí jen křestní, přezdívka nebo můžete nechat pole nevyplněné. Naši reakci najdete na stejném místě. Po odeslání bude Váš komentář zobrazen po schválení moderátorem.

Bez komentářů

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.